Biyografi

IMG_441623 Aralık 1973 tarihinde doğdu. Boğaziçi Üniversitesinde Fizik Bölümü’nde eğitim aldığı yıllarda Türkiye’de ilk kez iki bilgisayarı telefon hatları üzerinden konuşturan BBS sistemini kurarak, Türkiye’deki ilk internet ağını oluşturmuştur. 1992 – 1994 yılları arasında Radyo D’de (Radyo Kulüp), “Farenin Kuyruğu” adlı yine Türkiye’deki ilk internet ve bilgisayar informasyon programını yaparak başka bir ilke daha imzasını attı. 1994 senesinde Kanal D televizyonunda her gece canlı yayınlanan RadyoNet adlı programın sunuculuğunu, yapımcılığını ve gece yayını sorumluluğunu üstlenmiştir. Bu program Türkiye’de tamamı canlı bilgisayar görüntülerinden oluşan ilk programı olmuştur.
Atıf ÜNALDI 1994 – 1996 seneleri içinde Anadolu.Net isimli Türkiye’nin ilk internet servis sağlayıcısının Genel Müdürlüğünü üstlenmiştir. 1996 – 1997 yılları içinde 1. Dünya Hava Oyunlarının internet süpervizörlüğünü yapmış, bu esnada sporcuların internet ve intranet üzerinden kayıt sistemlerini gerçekleştirmiştir. 1998 yılında Sabah Grubunun internet süpervizörlüğünü de üstlenmiş ve Sabah Kitapları’nın internet üzerinden satışına dair yapılan projeye de danışmanlık yapmıştır. Yine aynı yıl içinde Milliyet Grubuna bağlı .Net Dergisinde Yeni Ufuklar adlı köşeyi yazmıştır.
1999 yılında ise İhlas.Net’in webmasterlığı görevini üstlenmiş ve İhlas.Net portalini projelendirmiş ve yönetmiştir. Yine aynı yılda Sabah Grubuna bağlı bilişim sektör dergisi Pcweek’te köşe yazarlığı yapmıştır. Bu esnada Artmedya isminde bir webtasarım şirketi kuran Ünaldı, BRT televizyonunda yayınlanan, GeceNet adlı bir internet magazin talk show programını hazırlamış ve Romina Özipekçi ile birlikte sunmuştur. Daha sonra Akşam grubu tarafından çıkarılan C@nteen dergisinde bir yıl kadar köşe yazarlığı yapan Atıf ÜNALDI aynı dönemlerde bir yıl kadar İstanbul Üniversitesi Seramik Bölümünde Web tasarımı konusunda dersler vermiştir. İnterprobil grubunun kurulmasıyla C@nteen’deki görevinden ayrılan Atıf ÜNALDI, EkoTimes dergisinin kuruluşundan son gününe kadar dergide köşe yazarlığı ve bilişim editörlüğü görevini yaptı. Atıf Ünaldı bu dönemde Computerlife Dergisinin de köşe yazarlığı görevinde de bulundu. Finansal Forum Gazetesinde her çarşamba bilişim sayfalarında köşe yazarlığı ve editörlük yapmıştır. Buybye.com’un marka danışmanlığını yapan Ünaldı daha sonra Technology Channel’da TRON adlı programın yapımcılığını ve sunuculuğunu gerçekleştirdi. 2004 Aralık ayı itibariyle Star Medya Grubu’nda IT Direktörlüğü görevini üstlenen Ünaldı, aynı dönemde Star gazetesinin STARTEK ekinin Yayın Yönetmenliği’ni de üstlenmiştir. Daha sonra Rock Fm’de Teknorock programını yapan Ünaldı aynı zamanda Kanal D ve Star Tv’nin İnternet Müdürlüğünü yapmıştır. Doğan TV Grubu özel projeler danışmanlığı görevinde de bulunan Atıf Ünaldı, PCMagazin dergisinde köşe yazarlığı yapmıştır.
Microsoft’un desteklediği Sitebuilders adlı grubun kurucularından olan Ünaldı, tüm Türkiye’de bu grupla “web tasarımı”, “mobil internet”, “e-ticaret”, “internet reklamcılığı” gibi konularda konferanslar, seminerler, açık oturumlar düzenlemiştir.
Uluslararası fon yönetim şirketi GEM grubun Türkiye’deki iştirakleri arasındaki İnfoKarma kanalında “a.t.f. ile teknoloji gündemi” programının yapım ve sunuculuğunu gerçekleştiren Atıf ÜNALDI aynı zamanda Kral Tv’de Netizen isimli infotainment programının yapımcı ve sunuluğunu yapmıştır. Çeşitli kuruluşlara danışmanlık desteği veren ÜNALDI, pazar günleri yayınlanan Akşam Gazetesi teknoloji bölümünü planlamış ve yazmıştı. İki yıl süreyle AIRPORT TV’de her perşembe canlı yayınlanan Technotalk programının yapımcı ve sunuculuğunu gerçekleştirdi. Atıf Ünaldı, T3 dergisinin Genel Yayın Yönetmenliği’ni de gerçekleştirmiştir. Marketing Türkiye’de uzun yıllar köşe yazan Ünaldı, aynı zamanda kurumun dijital projeler koordinatörlüğü görevini yapmıştır.
Ünaldı; Demet Sabancı ile MediaSa’da World Travel Channel‘ın kurulumu görevini arkasından da DemSA’da ModaGurusu.com projesinin geliştirilmesinde ve pazarlaması görevlerinde bulunmuştur.
Keskinoğlu grubunun keskinoglu.tv projesine danışmanlık yapmıştır.
Ünaldı; şu aralar Bloomberg BusinessWeek‘te köşe yazarlığı ve hergün Medyascope.tv‘de yayınlanan Netizen isimli günlük teknoloji yorum programını yapmaktadır.
Ünaldı; danışmanlık hizmetlerini kurumsallaştırmak adına Unaldi Consultancy‘i ve altında yapılanan Unaldi Interactive‘i kurmuş olup, internet vatandaşı olan Netizen’lere yaşam ve yaşam kültürü sitesi Netizenlist‘in Genel Yayın Yönetmenidir.
Sosyal projelerde de bulunan Atıf Ünaldı, şu an IPTV derneği başkanlığı görevini yürütmektedir.
Yayınlanan Kitapları:
Bilişim Sözlüğü ( Microsoft – Medicat Sponsorluğunda ) Kapital Yayınevi
IPTV Nedir ( Ericsson Sponsorluğunda )
Türk İnternetinin Kısa Tarihi ( TTnet Sponsorluğunda )
Televizyon Teknolojilerinde Doping Etkisi
Yayınlanmış makaleler:
Yeni Türkiye Dergisi Mart 1998 “Bilgi Toplumu Türkiye’sinde İnternet Yapılanması”
Yıldız Teknik Üniversitesi Yayınları, 1994 “Web’te Tasarım Kriterleri”
Konferans, Seminer ve Profesyonel Aktiviteler:
1999 – Microsoft Merkezinde Sitebuilders Bilgilendirme Ve E-Ticaret Ve Web Tasarımı Seminerleri (İstanbul)
1999 – Microsoft Bünyesinde Web Tasarımı, E-Ticaret, Medya Teknolojileri Seminerleri ( Ankara, İstanbul, İzmir, Konya, Antalya )
2000 – Kosgeb Bünyesinde E-Ticaret Seminerleri ( Ankara )
2000 – Fatih Üniversitesi E-Ticaret Seminerleri ( Ankara )
2000 – Bilgi Üniversitesi İnternet Seminerleri ( Konuşmacılar: Microsoft Türkiye Genel Müdürü Süreyya Ciliv, Atıf Ünaldı )
2000 – Bilişim 2000 Faaliyetleri İçinde E-Ticaret Ve Web Tasarım Seminerleri ( İstanbul )
2003 – PRCI Turkiye (Istanbul)
2003 – Wireless Forum ( İstanbul)
2003 – ODTU ( Ankara )
2003 – Mobiliz.biz ( İstanbul )
2004 – PRCI ( İstanbul )
2006 – Mediacat Wrokshop
2006 – Miadap Çalışma Grubu
2007 – Miad ( Malatyalı İş Adamları Derneği ) Online Pazarlama Konferansı
2007 – Mediacat Workshop
2007 – Akademik Bilişim (Kütahya)
2007 – 12. Türkiye’de İnternet Konferansı (IPTV)
2007 – 12. Türkiye’de İnternet Konferansı (İnternet Medyası)
2008 – Akademik Bilişim Çanakkale ( Çağımızın Fenomeni Facebook ve Social Utility Kavramı)
2009 – 2014 Çeşitli Üniversitelerde IPTV Konularında Konuşmalar
2014 – IPZ ve IPZ Anadolu
2015 – eTicaretSEM Anadolu organizasyonları moderatörlük
2014 – eTicaretSEM Akademi Online İtibar Yönetimi Eğitimleri
Yazılımları
1992 – İki Radyo Otomasyon Sisteminin Kurulumu ( Radyo Kulüp ve Radyo C (1995))
1994 – Kanal 6 Televizyonunda Yayınlanan Ve İzleyicilerin Katılımıyla Oynanan İki Bilgisayar Programının Yazımı ( Crossword ve Puzzle )
1998 – TV Reklâm Departmanı Otomasyonunu Sağlayan Bir Bilgisayar Programı
Jürisi Olduğu Yarışmalar ve Yetkilisi Olduğu Organizasyonlar
2002 – Altın Örümcek Web Yarışması
2003 – Altın Örümcek Web Yarışması
2004 – Grafi2000 Flash Animasyon Yarışması
2004 – Altın Örümcek Web Yarışması
2005 – Altın Örümcek Web Yarışması
2006 – Web Award ( Web Marketing Association)
2006 – Altın Örümcek Web Yarışması
2006 – 12. Türkiye’de İnternet Konferansı Tanıtım Elçisi
2007 – Web Award ( Web Marketing Association)
2010 – Altın Pusula Halkla İlişkiler Ödülleri
2011 – Altın Örümcek Web Yarışması
2011 – Web Award ( Web Marketing Association)
2011 – Altın Pusula Halkla İlişkiler Ödülleri
2012 – Altın Örümcek Web Yarışması
2012 – Web Award ( Web Marketing Association)
2012 – Altın Pusula Halkla İlişkiler Ödülleri
2013 – Altın Örümcek Web Yarışması
2013 – Web Award ( Web Marketing Association)
2013 – Altın Pusula Halkla İlişkiler Ödülleri
2014 – Altın Örümcek Web Yarışması
2014 – Web Award ( Web Marketing Association)
2014 – Altın Pusula Halkla İlişkiler Ödülleri
2015 – Altın Örümcek Web Yarışması
2015 – Web Award ( Web Marketing Association)
Üye Olduğu Kuruluşlar
IPTV Derneği
Siber Güvenlik İnisiyatifi
Yekon
eticad
Sitebuilders Microsoft
Isoc (Internet Society)

1 Comment

Comments are closed.